Choď na obsah Choď na menu
 


SAP 08-01-3 ŠK ŠTICH HUMENNÉ - MAJSTER SLOVENSKA 2009-10

27. 8. 2010

 KVALIFIKÁCIA:
ŠK ŠTICH HUMENNÉ  – ŠK Slovan BRATISLAVA 1:0 (1:0)
ŽIAČKY ŠK ŠTICH HUMENNÉ MAJSTERKY SLOVENSKA!

 

Nedeľa 23. mája 2010 bude ešte veľmi dlho rezonovať v hlavách dievčat ŠK ŠTICH HUMENNÉ i ostatných zainteresonovaných. V tento deň dievčatá v kvalifikačnom, rozhodujúcom stretnutí na ihrisku v CINOBANI porazili svojho veľkého súpera, SLOVAN BRATISLAVA 1:0 a stali sa prvýkrát MAJSTERKAMI SLOVENSKAkategórii st. žiačok sezóny 2009/2010.   

 

ÚSPEŠNÝ POSLEDNÝ KROK ...

 

V I. Slovenskej lige starších žiačok vo futbale došlo ku kurióznej situácii. Po skončení dlhodobej časti mali žiačky SLOVANA BRATISLAVA a žiačky ŠK ŠTICH HUMENNÉ rovnaký počet bodov a aj ostatne kritéria pre určenie celkového víťazstva súťaže I. ligy žiačok boli také, že nebolo možne určiť víťaza súťaže. O celkovom víťazovi a tým aj MAJSTROVI SLOVENSKA za rok 2009/10 musela preto rozhodnúť kvalifikácia medzi týmito súpermi. Žiačky ŠK ŠTICH na výborne pripravenom ihrisku v CINOBANI dosiahli historický úspech, keď v tomto rozhodujúcom kvalifikačnom stretnutí porazili svojho veľkého súpera, SLOVAN BRATISLAVA tesne, ale plne zaslúžené 1:0. Naše víťazstvo mohlo i malo byť podstatne vyššie, napriek tomu, že aj Slovan hral výborne. Nepremenený pokutový kop JURKOVEJ, štyri nastrelené brvna a ďalšie sľubneé príležitosti neboli dotiahnuté do konca. 

Bojovné „amazonky“ z Humenného vo fantastickom stretnutí tesne, ale zaslúžené porazili svojho veľkého súpera. Všetky dievčatá, vrátané „náhradníčok“, si zaslúžia veľkú pochvalu za skvelú reprezentáciu nie iba seba, svojho klubu, ale i reprezentáciu mesta HUMENNÉ! O tento úspech ŠK Štichu a mesta HUMENNÉ sa zaslúžili dievčatá: TREŠČÁKOVÁOLEXIKOVÁ, HORVÁTHOVÁ, PETRÍKOVÁ, BIĽANSKÁ VARCHOLOVÁ, JURKOVÁ, MIRILOVIČOVÁ, KRAJŇÁKOVÁHAJDUČKOVÁ, PALENČÍKOVÁ, BANÍKOVÁ, DUBJAKOVÁ, MIHOKOVÁ, STREDNÁ, JANČUVOVÁ, BALOGOVÁ, ŠTEFÁNÍKOVÁ, SOTÁKOVÁ, ŠTOFÍKOVÁ, GAJDOŠOVÁ, ale aj hráčky, ktoré pre zranenie alebo  vek nemohli nastúpiť: KUBUSOVÁ, FENCÁKOVÁ ako aj niektoré mladšie žiačky ako MACKAĽOVÁ,  KOFLANOVIČOVÁ,  BOCHINOVÁ, LEMEŠOVÁ ...

Najlepšie hráčky v tomto stretnutí :  PETRÍKOVÁ, BIĽANSKÁ MIRILOVIČOVÁ, OLEXIKOVÁ, HORVATHOVÁ

 

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí na tomto úspechu podieľali, realizačnému tímu I. ŠTEFANOVI, P. ČEČKOVI, J. LENARČIČOVI, ako aj rodičom tohto skvelého kolektívu.  Vrelá vďaka všetkým, menovaným aj nemenovaným, ktorí majú väčší, či menší podiel na tomto úspechu.

Poďakovanie patrí aj nášmu „súperovi“ za fair vystupovanie v tak dôležitom stretnutí. Podobne ako my, aj SLOVAN by si zaslúžil titul MAJSTRA SLOVENSKA. Ja osobne ich tak trochu za „spoluvíťaza“ považujem a osobne mi je najmä ľúto ich dievčatá. V neposlednom rade poďakovanie patrí i starostke Ing. ŠVIKRUHOVEJ Márii za vzornú organizáciu tohoto stretnutia na ich prekrásnom zelenom trávniku v krásnej „dedinke v údolí.     

 

Po stretnutí so ŠAĽOU som napísal toto:

 

DIEVČATÁ BY MALI UROBIŤ V TOMTO OBDOBÍ VŠETKO (I INDIVIDUÁLNE), ABY NA ZÁPAS ROKA BOLI 100%-NE PRÍPRAVENÉ!  

 

Dnes môžem konštatovať, že záver sezóny 2009/10 zastihol družstvo žiačok ŠK ŠTICH vo výbornej forme. Obe kľúčové stretnutia (v ŠAĽI víťazstvo 8:2, so Slovanom BRATISLAVA 1:0) zvládli na výbornú, na 100%! DIEVČATÁ, VĎAKA!    

 

 D. CELKOVÉ HODNOTENIE DRUŽSTVA V SEZÓNE 2009/10

 

Družstvo žiačok splnilo do bodky predsezónne prianie skončiť minimálne do tretieho miesta. Zároveň potvrdilo, čo som vedel a pevne veril, že má i na titul a ak som po jeseni tvrdil, že je najlepším družstvom súťaži sa najmä v závere jasne potvrdilo. Keď som ku družstvu žiačok prišiel v decembri roku 2008 mojim cieľom bolo hlavne zlepšiť herný prejav a individuálnu techniku hráčok, kde som videl najväčšie slabiny. Som presvedčený, že do veľkej miery sa mi to aj podarilo. Družstvo žiačok tvorili a aj tvoria hráčky veľmi kvalitne i menej futbalovo zdatne. Dievčatá, ktoré môžu i nemôžu absolvovať s nami futbalovú prípravu, ale väčšina z nich chcela na sebe pracovať a aj zlepšovať sa. Ešte pred rokom niektorí pochybovali, či napríklad zo SOTÁKOVEJ, OLEXIKOVEJ, BIĽANSKEJ, PETRÍKOVEJ, ... budú raz futbalistky. V zápase so SLOVANOM posledné tri menované patrili k hlavným oporam družstva. Pritom stači zdanlivo malo: Učiť dievčatá hrať FUTBAL – NIE KOPÁNU. Používať pri tréningu hlavne loptu, hrať nohejbal, používať prípravne hry, herné cvičenia, ... byť poctivý! Že nie iba menované dnes hraju FUTBAL ukazala celá jeseň a hlavne posledné dve stretnutia v ŠAĽI (2:8) a rozhodujúci duel so SLOVANOM BRATISLAVA. A ani v jednom jedinom stretnutí po celú sezónu sme neboli kondične slabší!

 

 E. HODNOTENIE JEDNOTLIVKÝŇ

 

1. FENCAKOVÁ Katarína V bránke pôsobila sebavedomo, verí si, chce na sebe pracovať, je ambiciozna. Jednotliví súperi ju nepreverili hlavne z dôvodu dobrej hry obrany i celého družstva. Jediný gól dostala od Slovana BRATISLAVA. Je prísľubom do budúcnosti a časom sa môže stať (už sa stala) oporou družstva žien, za ktoré v jari už stabilne chýta.

 

2. TREŠČÁKOVÁ Antónia Hráčka do poľa, ale po odchode FENCÁKOVEJ pre vek medzi ženy z nudze bránkarka – a ako taká, „skvelá“ brankárka s osobitým štýlom chytania!

 

2. OLEXIKOVÁ Júlia Spoľahlivá najmä v obranných fázach hry. Rýchla, tvrdá, silná, nekompromisna. Súperky nemajú šancu jej újsť. Nemá problém pomôcť aj stredu obrany v prípade potreby zakrižovaním unikajúcich protihráčok. Potrebuje zlepšiť herný prejav, konštruktívnosť rozohrávky - prihrávka aj naspäť na stopérky, prípadne do stredu ihriska na stredné záložníčky (diagonálne prihrávky). Všetko hra „moderne“ po svojej strane z rozohrávkou po krídle na VARCHOLOVÚ alebo HAJDUČKOVÚ.

 

3. KUBUSOVÁ Adriana Do družstva prišla po jej „objavení“ na jednom školskom turnaji v polovičke roka 2009. S kolektívom sa okamžite sžila, akoby bola v družstve už roky. Od začiatku sme vedeli, že sa jedná o talent, ktorý sa neobjavuje každý deň. Hrala väčšinou v strede obrany, kde je ju podľa mňa škoda najmä s ohľadom na jej ďalší futbalový rast. Jej miesto je skôr v strede ihriska alebo v útoku. Škoda, že sa s družstvom nepripravuje. V obrannej fáze bez problémov dokáže zastavovať útoky súperiek a zostáva jej dostatok času a priestoru na diagonálne prihrávky najmä na krídelne priestory alebo zakladať útoky dobrou rozohrávkou.  Zo stredu obrany je schopná podporovať zálohu i útok či už prihrávkami, alebo aj zakončením, čo dokumentovala aj  strelenými gólmi. Pôsobí na celé družstvo upokojujúco a zvyšuje celému družstvu sebavedomie a istotu.

 

4. PETRÍKOVÁ LenkaDobré rychlostne vybavená, ale slabšia v individuálnej technike s loptou. V priebehu sezóny urobila vyrazne pokroky aj v tejto oblasti. Vďaka rychlosti je schopná prípadnú chybu včas napraviť. Sezónu začala výborne, postupne jej forma trošku poklesla. Prejavil sa na nej aj tréningový výpadok v strede sezóny, čo sa prejavilo na jej hernej istote. Odohrala, a to veľmi úspešne v jeseni jeden zápas aj v drese žien. Je veľkým prísľubom do budúcnosti, ale ... V poslednom stretnutí so Slovanom vari najlepšia hráčka, urobila neuveriteľný kus poctivej práce. Mal som dojem, že je neunaviteľná.

 

5. BIĽANSKÁ Michaela – Je bojovná aj výbojná, dostatočne rýchla. Hrala spoľahlivo i keď stále pretrváva obava, že urobí chyby, ale nejaké hrúbky u nej sa nevyskytli. V zápasoch v ktorých nástupila hrala spoľahlivo. Najmä v závere sezóny sa veľmi zlepšila. Potrebuje zlepšiť herný prejav, prácu s loptou. Istá najmä pri zásahoch, keď loptu odkopovala z prvej. Menej istá, keď loptu bolo potrebné spracovať a konštruktívne rozohrať. Podobne ako u PETRÍKOVEJ, obe urobili najväčší pokrok, hlavne v tom, že ich hra už nie je oko „odpal v americkom basebale“. Obe loptu spracujú, vyvedú, rozohrajú ... začínajú hrať futbal! Od jári stabilná hráčka základu.  

 

6. KRAJŇÁKOVÁ Júlia – Nehrala vo všetkých zápasoch v jeseni. Inteligentná a rozumná, talentovaná hráčka. Spoľahlivá, pracovitá, skromná. V jeseni hrala na kraji obrany. Prekvapila hlavne v zápase so Žilinou doma, kde podala bezchýbny výkon, ktorý mohla aj okoreniť gólom po samostatnom úniku, kde ju obrana zastavila iba faulom. V jári už hravala viac v strede poľa a nastupovala aj za ženy. Podobne ako mnohé z tohto kolektívu je veľkým prísľubom do budúcnosti.

 

7. VARCHOLOVÁ Veronika – Futbalovo jedná z najvyspelejších hráčok. Dobre si rozumie hlavne s HAJDUČKOVOU a MIRILOVIČOVOU. Dobrá najmä v kombinačnej hre, ak má s kým si loptu prihrať. Bola oporou družstva, ale nie vždy podala bezchýbny výkon. Máva aj výpadky v kondičnej príprave.

 

8. JURKOVÁ Tatiana – Hráčka s „delovou ranou“. Je oporou družstva, ale nie vždy dokazala podať najlepší výkon. Veľké výkyvy vo výkonnosti.  Napriek tomu za snahu a poctivé výkony si zaslúži pochvalu. V niektorých zápasoch zbytočne stracala loptu, prípadne kazí nepresnou prihrávkou. Občas sa snaží za každú cenu vystreliť, hoci loptu nemá optimálne pre streľbu prípravenú („po otočke o cca 90°“).

 

9. MIRILOVIČOVÁ Ivana – Momentálne asi najlepšia hráčka družstva. Najmä závery sezóny (jeseň, jár) ju zastihli vo skvelej forme. Technická, z futbalovým myslením, z výbornou kopacou technikou a tým aj dostatočne tvrdou strelou, čo sa ale neprejavilo v gólovom vyjadrení. Kapitánka družstva.

 

10. HAJDUČKOVÁ Aurika – Striedala vyborne výkony so slabšími až slabými. Náladová, ale keď jej hra ide, je k neudržaniu. Neustále sa zlepšuje, najmä v poslednej dobe. Podobne ako KUBUSOVÁ je trošku zaškatuľkovaná na post pravého krídla. Viem si ju predstaviť aj na tvorivejšom poste v strede ihriska. Potrebuje zlepšiť hlavne kopaciu techniku a jej produktivita by mohla byť oveľa vyššia. Okrem náladovosti mi u nej vadí pri strate lopty, namiesto toho aby súperku prenasledovala, napadala, rezignuje a čo je horšie najmä vizuálne rezignáciu prevádza zvláštným predklonom a rozhodením rukami. Je jednou z opôr družstva, skvelá najmä v stretnutí v ŠAĽI, kde bola hlavným strojcom víťazstva 2:8, kde v priebehu pár minút hattrickom rozhodla stretnutie v druhom polčase.    

 

11. PALENČÍKOVÁ Ivana – Na začiatku sezóny úplne z formy, má veľké predpoklady, ale potrebuje sa zlepšiť, čo sa postupne aj stalo. Najmä na začiatku sezóny bola ako aprílové počasie - „slnečno – zamračeno“. Dobré momenty striedala z horšími. Častokrát zbytočne, loptu zasekáva smerom od brány súpera alebo rovno proti súperovi namiesto, priamočiaremu pohybu smerom k bráne súpera zvlášť, keď mala proti sebe súperku na ktorú rýchlostne určite mala. V závere jesene sa chytila aj strelecký.

 

12. DUBJAKOVÁ Timea – Hráčka, ktorá má v sebe zvláštne čaro osobnosti. Na jednej strane mám pocit, že by z nej mohla byť výborná futbalistka, vzápätí sklame. Dokáže v zápase zabojovať, pri hre si aj zahrešiť, inokedy sklamať a to najmä prístupom ku tréningovým povinnostiam. Občas v zápase takmer neviditeľná, inokedy milo prekvapí. Podobný typ ako BIĽANSKÁ. A vzhľadom na vek prísľubom do buducnosti.

 

 

 13. SOTÁKOVÁ Bibiana – Nová hráčka, do družstva prišla iba v lete. Milá, skromná, kamarátska. Obľubená všetkými dievčatami. Enormne snaživá, rýchla, s charakteristickým pohybom. Potrebuje pracovať, pracovať, pracovať hlavne s loptou. Pri svojej usilovnosti môže ešte milo prekvapiť. A dobrá „asistentka“ trenéra. Strečingy predvádza perfektne. Majsterka Slovenska v „Hip-hope“.  

 

14. STREDNÁ Emília – Jedná z najmladšia hráčka družstva. Hráčka, ktorá vzhľadom na vek môže byť príkladom vo futbalovom hernom prejave. Jeden z mnohých mladých talentov v kuchyni ŠK ŠTICH. 

 

15. BANÍKOVÁ Zita – Podobný tip ako KUBUSOVÁ. Futbalovo i osobnostne. K družstvu prišla iba v jári a veľmi vhodne vyplnila dieru prave po zranenej KUBUSOVEJ. Hrava buď v strede zalohy alebo v útoku. Vie presne a prudko vystreliť, prezentovala sa niekoľkými krasnými gólmi. Má všetky predpoklady byť výbornou futbalistkou i jednou z vodkýň tohoto družstva. 

 

16. HORVÁTHOVÁ Adriana – Podobne ako BANÍKOVÁ prišla iba v jari. Sen všetkých trénerov je mať vo svojom družstve takúto futbalistku (niečo podobne ako u žien – FEDORKOVÁ KISIDAYOVÁ). Žiaľ u nás je iba na hosťovaní, takže sen zrejme čoskoro skončí

 

17. BALOGOVÁ Jana Jana urobila najmä v poslednom období, veľký pokrok, ale aby má poražala v nohejbale to ešte nestači. Čím ďalej tým viac dostava príležitosť a svojej úlohy sa zhosťuje pre ňu s  charakteristickou elegánciou.  

 

18. ŠTEFÁNIKOVÁ Žaneta, 19. GAJDOŠOVÁ Jana,  20. MIHOKOVÁ Lúcia, 21. JANČUVOVÁ Timea, 22. ŠTOFÍKOVÁ Katarína, 23. MACKAĽOVÁ Magdalena, 24. KOFLANOVIČOVÁ Tamara,  25. BOCHINOVÁ Timea, 26. LEMEŠOVÁ Diana, 27. MACKOVÁ Katarína ... – všetko mladé, talentované futbalistky mena ktorých humenská verejnosť by si mala zapamätať. I keď je pravda, že ignorácia dievčenského i ženského futbalu je značná.   

 

V priebehu roka sa v družstve viac alebo menej „mihli“ aj tieto mena: 28. ŠUCHTOVÁ Katarína, 29. SIVÁKOVÁ Ľubica,  30. JAŠKOVÁ Marianna, 31. JAŠKOVÁ Miriam, 32. HUDÁKOVÁ Gabriela, 33. KRAKOVSKÁ Viktória, 34. JENČUROVÁ Gabriela, 35. LEDVOŇOVÁ Edita 36. HORKULIČOVÁ Simona, 37. FEDOROVÁ Mária, 38. CHOMIČÁKOVÁ Kamila – Každá z uvedených má (mali) svoje prednosti i nedostatky. Konieckoncov to isté sa dá konštatovať aj o prvej sedemnástke hráčok. Aj im patrí úcta a vďaka. Aj oni majú svoj podiel na titule Majstra Slovenska. 

 

 F. ZÁVER

 

Žiačky ŠK ŠTICH predsezónny „tajný“ sen skončiť v tejto sezóne na „bedne“ splnili. Titul MAJSTRA SLOVENSKA VO FUTBALE STARŠÍCH ŽIAČOK sezóny 2009/10 je bonusom naviac a veľkým úspechom nadšencov zapalených pre ženský a dievčenský futbal v Humennom. Je dielom hlavne Imricha ŠTEFANA i jeho „pomocníkov“ Pavla ČEČKA, Jozefa LENARČIČA, ... 

 

SILA KOLEKTÍVU JE ZÁRUKOU ÚSPECHU!

 

Všetkým dievčatám prajem pevné zdravie a veľa úspechov aj v nasledujúcich rokoch a ako sa vyjadrila Aurika HAJDUČKOVÁ: „Trenér raz budeme MAJSTRAMI SLOVENSKA žien!“ Ja o tom nepochýbujem. O to by sa mala postarať spolu s trénermi nastupujúca generácia terajších a aj mladších hráčok ako sú STREDNÁ Emília, MACKAĽOVÁ Magdalena, BAKOŠOVÁ Mária, MIKOVÁ Mária, ČERNEGOVÁ Michaela, ŠTEFANÍKOVÁ Žaneta, BLAŽKOVÁ Michaela, BOCHINOVÁ Timea, LEMEŠOVÁ Diana, VAGASKÁ Nicola, BIĽANSKÁ Nicola, NELSON Ema GEE, TARKANIČOVÁ Tamara, JANOČOVÁ Dominika, MACKOVÁ Katarína, HABURAJOVÁ Paula a verím, že aj HAJDUČKOVÁ Diana a iba o rok staršie, ŠTOFÍKOVÁ Katarína, DŽUJKOVÁ Petra a i. Potom sa o budúcnosť dievčenského a neskôr ženského futbalu v Humennom netreba obávať. Samozrejme za predpokladu, že dievčatá budú navštevovať tréningový proces  a hlavne na sebe pracovať ešte oveľa viac tak ako doteraz.

 

 EPILÓG

 

Dievčenský (ženský) futbal si získavá stalé väčšiu popularitu nie iba vo svete, ale aj na Slovensku a aj v samotnom našom meste a širokom okolí. Dievčatá i ženy ŠK ŠTICH sú, pevne verím výbornou propagácia dievčenského futbalu. Prejavuje sa to aj v záujme zo strany dievčat o tento šport v poslednom období. Záujem o dievčenský futbal je v BREKOVE, na základných školách ... Iba u nás je stále dosť ľudí trpiacich predsudkami, ktorí sú presvedčení, že dievčatá majú mať v rukách ihlu na šitie a varešku na varenie. Nie! Sú to normálne, pekné dievčatá a lopta im sluší náramne. A vo freestile sú lepší ako naši chlapci!

 

Aj touto cestou chceme sa poďakovať za podporu nášho klubu zo strany mesta, bez ktorej by iba ťažko sme mohli dosiahnuť na poli ženského a dievčenského futbalu takéto výsledky. Veľká vďaka patrí aj školam Hrnčiarska a Laborecká, kde sme zo strany vedenia týchto škôl našli pochopenie a podmienky na futbalovú prípravu našich družstiev. V neposlednom rade poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa viac alebo menej podporovali našu činnosť v tejto oblasti. Najväčším problémom nášho klubu je hlavne doprava, zvlášť, ak väčšina našich súperov je zo západu Slovenska. Uvítali by sme podporu a pomoc v tejto oblasti.

 

Záverom by sme chceli poprosiť všetkých, ktorí sa môžu a chcú podieľať na ďalšom rozvoji talentovanej futbalovej mládeže. Najviac Humennému chýbajú hracie plochy s umelou travou, aby menované i nemenované dievčatá, ale i chlapci mali na svoju prípravu adekvatne podmienky. Veríme, že ihrisko „Pri mlyne“ vo veľmi blízkej budúcnosti bude ako z rozprávky - ako „MARACANA“ pri Žiline. Veríme, že ZŠ Laborecká (a nie iba ona) a jej okolie budú raz pokryté umelou travou, tak ako to vídime na svojich cestách za futbalom po Slovensku. Pritom ďaleko netreba chodiť. Stačí do MICHALOVIEC …

 

BOCHYN Alexander, tréner žiačok ŠK ŠTICH Humenné