Choď na obsah Choď na menu
 


Sap 15-002 PREZENTÁCIA ŠK ŠTICH HUMENNÉ

28. 8. 2010

ŽIAČKY ŠK ŠTICH HUMENNÉ MAJSTERKY SLOVENSKA!

 

PREZENTÁCIA ŠK ŠTICH HUMENNÉ

 

Vážené vedenie školy.

 

Dovoľujeme si touto formou Vás osloviť a požiadať Vás o informovanie dievčat Vašej školy (ak to uznáte za vhodné), ktoré by mohli mať záujem o pohyb a zvlášť o dievčenský futbal. Záujem o dievčenský futbal i na Slovensku vzrastá, čoho sme mohli byť svedkami prebiehajúcich turnajov základných škôl „JEDNOTA CUP“ a príkladom je aj náš športový klub, ŠTICH HUMENNÉ – účastník I. futbalovej ligy žien a dievčat.

 

ŠK ŠTICH HUMENNÉ

 

ŠK ŠTICH Humenné je klub s niekoľkoročnou tradíciou dievčenského a ženského futbalu. Je klubom, ktorý hra najvyššiu futbalovú súťaž žien a dievčat na Slovenku -  I. Slovensku ligu.

ŠK ŠTICH HUMENNÉ bol založený v roku 1989 ako šachový klub. Šachisti boli účastníkmi okresnej súťaže, aj v súčasnosti sa pravidelne organizuje Štefansky turnaj. Družstvo reprezentovali zamestnanci firmy Štich - stavebné prace.

Klub založili bratia ŠTEFANOVI. V r. 1991 sa klub rozšíril aj na futbal. Muži hrali v okresnej súťaži a postúpili až do I. triedy. Roku 1994 bolo založené družstvo dorastencov a žiakov. Starší žiaci a mladší dorastenci hrali v II. lige, starší dorastenci v III. lige.

Roku 1997 sa založilo Rómske futbalové mužstvo dospelých, žiakov, dorastencov. V r. 2001 bolo založene družstvo žien a žiačok. ŠK ŠTICH v jeseni prihlásil do ročníka 2001-2002 ženy a žiačky do I. celoštátnej Slovenskej futbalovej ligy.

Za uplynulé obdobie je potrebné spomenúť aj ľudí, ktorí sa pričinili o vznik klubu, jeho chod a to: Imrich, Pavol, Igor a Peter ŠTEFANOVI, ČEČKO Pavol, HUDÁK Štefan, VACULA Vladimír, LENARČIČ Jozef, BABUŠIK René, DEMJANOVIČ Andrej, ĎURINA Štefan a už nebohý ŠVEC Jozef.

ŠK Štich podporoval aj jednotlivých športovcov a to:

  • Štefan Igor ME – psie záprahy
  • Kristl Jakub ME – karate
  • Kristl Filip Slovenský reprezentant triatlone

V súčasnom období klub spolupracuje s týmito školami a CVČ:

  • ZŠ Laborecká Humenné riad. Mgr. VATĽAKOVÁ Ľubomíra
  • ZŠ Hrnčiarska Humenné riad. Mgr. KLIKUŠOVSKÝ Rudolf
  • Obchodná akadémia Humenné, riad. Ing. ŽIDOVÁ Alena
  • CVČ Humenné, riad. Ing. NAJPAVEROVÁ Viera
  • CVČ Vranov nad Topľou, riad. Ing. MARCINČINOVÁ Anna

Ako už bolo zmienené družstvo žien i družstvo starších žiačok (A-15) hrá najvyššiu Slovensku ligu, účastníkmi, ktorej sú širokej verejnosti známe kluby mužského futbalu: Slovan BRATISLAVA, Spartak TRNAVA, BANSKÁ BYSTRICA- SELCE, MŠK ŽILINA, ale i TOPOLČANY, BÁNOVCE nad Bebrávou, Lady Team BRATISLAVA, TRENČIANSKÉ TEPLICE, ...

Družstvo žien v uplynulej sezóne obsadilo v konečnej tabuľke sezóny 2009/10 pekné 4. miesto, keď v boji o finále vypadli s neskorším celkovým víťazom a MAJSTROM SLOVENSKA Slovanom BRATISLAVA. Pýchou družstva sú Slovenské reprezentantky Andrea KOMÁRIKOVÁVeronika ROSOĽANKOVÁ. Reálnu šancu sa dostať do reprezentácie má po zranení jedná z najlepších hráčok súťaže vôbec, Miriam FEDORKOVÁ a takisto Nicola KYŠIDAYOVÁ. Okrem nich v družstve reprezentácie Slovenska do 19. rokov (U-19) má ŠK ŠTICH iba 17. ročnú Simonu LACKOVIČOVÚ, ktorá pred pár týždňami sa zúčastnila na kvalifikácii na ME v Anglicku, kde Slovenská reprezentácia odohrala stretnutia s ANGLICKOM, NORSKOMBIELORUSKOM. Simona je jeden z najväčších talentov v tejto kategórii. V uvedených stretnutia strelila jeden gól, na ďalší prihrala. Sedela v kabíne anglického špičkového klubu Manchester United na lavici, kde sedávajú hviezdy svetového futbalu, Ryan GIGGS, SCHOLES, ROONEY, BERBATOV, Van Der SAAR a i. Okrem nej v širšej reprezentácie tejto kategórie je aj Gabika GREŠKOVIČOVÁ. Do reprezentácie Slovenska majú šancu sa dostať i ďalšie dievčatá, ktoré sú pozývané na zrázy reprezentačných výberov jednotlivých kategórii – 16 ročná KRAJŇÁKOVÁ Júlia (U-19), FENCÁKOVÁ Katka, HAJDUČKOVÁ Aurélia a i.

 

 

Ešte lepšie si počínajú dievčatá. Dievčatá už roky patria medzi špičku v Slovenského dievčenského futbalu. V súčastnej sezóne 2009-10 boli po jesennej časti I. ligy žiačok na prvom mieste pred Slovanom BRATISLAVA, s impozantným skóre 47:130 bodmi a reálnou šancou stať sa po prvýkrát majstrami Slovenska. Čo sa aj nakoniec stalo. Žiačky ŠK ŠTICH v rozhodujúcom kvalifikačnom stretnutí porazili v CINOBANI Slovan BRATISLAVA a stali sa tak po prvýkrát MAJSTRAMI SLOVENSKA sezóny 2009/10. Po víťazstve v malom futbale o MAJSTRA SLOVENSKA v MINICHAMPION LÍG 2009 je to najväčší úspech v doterajšej histórii nášho klubu. Ďalším výrazným úspechom tohto kolektívu bolo víťazstvo pred pár dňami na turnaji FRAGARIA CUP 2010PREŠOVE. Keď vo finále porazili české družstvo OSTRAVA - Hlučín.

Žiačky úspešne reprezentujú svoj klub, mesto Humenné a veríme, že časom i širšie okolie na rôznych turnajoch na Slovensku, ale i v zahraničí. Žiačky sú halovými majstrami Slovenska, vyhrali už zmieňovaný turnaj MINI CHAMPIONS LEAGUE 2009, druhé skončili na FRAGARII CUP 2009 v Prešove. Tohto roku turnaj FRAGARIA CUP 2010 dokonca po prvýkrát vôbec vyhrali! Okrem toho sú stálymi účastníčkami turnajov v Poľsku, Maďarsku, na Ukrajine (Užhorod) a najmä v Česku – v Hodoníne a najmä na turnaji SPARŤANKA CUP na Sparte PRAHA, ktorého sa zúčastňujú najlepšie České i Slovenské družstva, i družstva zo zahraničia. Medzi opory žiačok patria dievčatá ako MIRILOVIČOVÁ, KUBUSOVÁ, HAJDUČKOVÁ, JURKOVÁ (odišla do Slovana BRATISLAVA), PALENČÍKOVÁ (odchádza do MŠK ŽILINA), VARCHOLOVÁ, PETRÍKOVÁ, OLEXIKOVÁ, KRAJŇÁKOVÁ najnovšie i HORVÁTHOVÁ, BANÍKOVÁ a ďalšie.

 

Športovej prípravy v ŠK Štich HUMENNÉ sa zúčastňujú dievčatá a ženy z Humenného, ale aj bližšieho a vzdialenejšieho okolia. V družstvách máme napr. dievčatá zo Sabinova, Prešova, Košíc, Hertníka (Bardejovský okres), Okruhlého (Svidník), Medzilaboriec, Sniny, Poproča, Popradu a i. Zároveň o naše ženy i dievčatá je záujem vo vyspelých družstvách I. ligy. Okrem MAŠLEJOVEJ a PALOVČIKOVEJ, ktoré hrajú futbal v Duslo ŠAĽA, VARGOVČÍKOVÁ už stabilne hrá za Slovan BRATISLAVA. Do tohto družstva odchádza aj talentovaná Tatiana JURKOVÁ, do MŠK ŽILINA Ivana PALENČÍKOVÁ. A keďže vieme, že záujem o futbal medzi dievčatami je, máme záujem aj o futbalistky z okolia HUMENNÉHO od októbra roku 2009 sme zriadili vo VRANOVE nad Topľou pobočku, liaheň futbalových talentov z radov dievčat základných a stredných škôl, prípadne aj žien, ktoré by mali chuť a vôľu sa venovať tejto krásnej kolektívnej hre. To isté platí pre MICHALOVCE, SNINU, MEDZILABORCE, kde by sme radi podobné pobočky zriadili, alebo záujemkyne by sa pripravovali priamo v Humennom. Už dnes môžeme konštatovať, že záujem o futbal zo strany dievčat v týchto mestách je! Humenská, ale aj širšia verejnosť by si mala zapamätať tieto mená: STREDNÁ, BLAŽKOVÁ, BOCHINOVÁ, LEMEŠOVÁ, VAGASKÁ, NELSON GEE, TARKANIČOVÁ, JANOČOVÁ Dominika i Michaela, VRAVCOVÁ, MIHOKOVÁ.

 

Ak uvedeným prirátame humenské talenty ako sú MACKAĽOVÁ, BAKOŠOVÁ, MIKOVÁ, ČERNEGOVÁ, ŠARISŠKA, ŠTEFANÍKOVÁ, MACKOVÚ, HAJDUČKOVÁ Diana a iba o rok staršie, ŠTOFÍKOVÚ, DŽUJKOVÚ, MOLEKOVÚ,  a i., o budúcnosť dievčenského a neskôr ženského futbalu v Humennom netreba mať obavy.

 

Samozrejme za predpokladu, že dievčatá budú navštevovať tréningový proces v ŠK ŠTICH a aj v CVČ Vranov a ostatných mestách a hlavne na sebe pracovať tak ako doteraz.

 

A úplne na záver želanie všetkých dievčat, futbalistiek, ktoré túto krásnu hru už dlhšie, alebo kratšie hrajú: Sme normálne, pekné dievčatá, ktoré máme radi futbal. Dievčenský futbal je rovnaký šport ako „sedenie pri počítači“. Hráme ho radi, s láskou! Zahoďte predsudky, príďte všetci sa na nás pozrieť. My Vám sľubujeme, že chlapcov nebudeme porážať a Vám ukážeme čosi z nášho umenia. A verte, budete prekvapení, čo dokážeme. A ak nám aj niečo nevyjde, aspoň sa zasmejete.

 

Vedenie ŠK Štich Humenné oznamuje, že aj v nasledujúcom období bude pokračovať v činnosti dievčenský futbal vo Vranove pod hlavičkou CVČ Vranov. V prípade záujmu aj v ďalších zmieňovaných mestách. Záujemkyne zahrať si túto krásnu hru sa môžu prihlásiť priamo v CVČ Vranov nad Topľou, prípadne u p. ŠTEFANA Imricha (ŠK Štich Humenné) na telefónnom čísle 0905 654 351 a BOCHYNA Alexandra (tréner ŠK Štich Humenné) na telefónnom čísle 0905 812 774. Tešíme sa na záujem dievčat od ročníka 2001 a staršie, vrátane žien. 

 

Radi by sme sa poďakovali všetkým, ktorí robia čosi pre rozvoj osobnosti žiakov, v našom prípade žiačok. Futbal pre dievčatá je podobným športom ako hadzana, basketbal, atletika, alebo trebars aj hip-hop.  V USA je najobľúbenejším športom dievčat vôbec. Nie je dôvod prečo by to nebolo podobne aj na Slovensku. Dievčatá ŠK ŠTICH, Slovana BRATISLAVA, ... sú toho dôkazom. A časom budú aj ďalšie. Záujem je a bude rásť.

 

Ďakujeme všetkým, ktorí pre to robia čo je v ich silách. Osobitne chceme poďakovať p. Ing. Anne MARCINČINOVEJ za možnosť zriadenia futbalového krúžku v CVČ Vranov nad Topľou, p. Ing. NAJPAVEROVEJCVČ Humenné za podporu a mnohým ďalším.

 

DIEVČATÁ FUTBAL JE AKO STVORENÝ PRAVE PRE VÁS!

 

ŠPORTU ZDÁR A FUTBALU ZVLÁŠŤ.

 

 

 

 

         Imrich ŠTEFAN                                                     Alexander BOCHYN

  .........................................                  ...............................................................................................

  Majiteľ ŠK ŠTICH HUMENNÉ              tréner žiačok ŠK ŠTICH HUMENNÉ a žiakov 1. HFC HUMENNÉ