Choď na obsah Choď na menu
 


SAP 05-02 ML č. 002-10 FUTBALOVÉ DESATORO

13. 4. 2010

METODICKÝ LIST č. 002/09

 

FUTBALOVÉ DESATORO

 

1. Futbal je ten správny šport pre voľný čas

    Futbal ako taký, predovšetkým potom v žiackom veku, rozvíja pohybovú všestrannosť detí, privádza ich do kolektívu. V rámci pravidelných tréningov vo futbalových kluboch sa tak deti vo svojom voľnom čase môžu dostať na trávnik s loptou veľakrát  až 4x týždenne.

2. Neboj sa nájsť si svoje futbalové ihrisko

    Veľkú úlohu v tomto smeru hrajú rodičia. Tí by mali v prvej fáze rozpoznať u detí „hlad“ po futbale a mali by pomôcť deťom nájsť v jeho okolí futbalový klub, kam svoje dieťa prihlási. Pred týmto krokom je dobré si futbal „zmapovať“ (odborná literatúra, webové stránky klubov atd.). Väčšina dobrých klubov prevádza raz až dvakrát ročne nábory detí.

3. Futbal ti dá radosť zo hry a pohybu

    Futbal je nie nadarmo pri vnímaní obyvateľov celej zemegule športom číslo 1. Jeho pravidla priťahujú ako aktérov, tak divákov. Prináša množstvo dramatických situácií a nieje nádhernejšieho obrazu než úchvatné góly strelené do siete či neuveriteľné zákroky brankárov. Futbal je hrou ponúkajúcou dynamiku a rýchlosť. Všetky tieto jeho atribúty prezentované vo vrcholnej podobe v kategórii dospelých sa začínajú formovať a rozvíjať už vo futbalovom „detstve“.

Fotbal je ne nadarmo při vnímání obyvatel celé zeměkoule sportem číslo 1. Jeho pravidla přitahují jak aktéry, tak diváky. Přináší řadu dramatických situací a není nádhernějšího obrazu než úchvatné góly vstřelené do sítě či neuvěřitelné zákroky brankářů. Fotbal je hrou nabízející dynamiku a rychlost. Všechny tyto jeho atributy prezentované ve vrcholné podobě v kategorii dospělých se začínají formovat a rozvíjet již ve fotbalovém „dětství“.

 4. Poctivý tréning z teba urobí majstra

    Toto je úlohou predovšetkým trénerov, pri vedení dieťaťa môžu v tomto smere pomôcť i rodičia. Malý futbalista vášnivo milujúci túto hru sa môže zdokonaľovať ešte i sám. Chce si prihrávať o múr, vstreliť gól oteckovi, obohrať ho. I v týchto chvíľach je dobré, keď má k sebe partnera. Jedine poctivosť, zapálenie pre vec a „práca“ naviac vedie k futbalovému majstrovstvu.Toto je úlohou především trenérů, při vedení dítěte mohou v tomto směru pomoci i rodiče. Malý fotbalista vášnivě milující tuto hru se může zdokonalovat ještě i sám. Chce si přihrávat o zeď, vstřelit gól tátovi, obehrát ho. I v těchto chvílích je dobré, když má k sobě partnera. Jedině poctivost, zapálení pro věc a „práce“ navíc vede k fotbalovému mistrovství.

 5. Pracuj pre seba, ale i pre družstvo (tím)

    Futbal má v každej vývojovej etape výnimočné osobnosti, ktoré vynikajú vrodeným talentom, citom pre loptu. Preto by mal i žiačik pracovať na svojom osobitom futbalovom rukopise. Futbal je ale predovšetkým kolektívnou hrou, kedy vynikajúci jedinec sám nič nezmôže. Brankár je závislý na skvelej obrane a opačne. Útočníci strieľajú góly, keď im na nich nezištne prihrávajú záložníci. Pre celú jedenástku je potom základom vedúcim k úspechu a víťazstvu kolektívna bojová súdržnosť.


6. Na ihrisku hraj vždy fair play

    Futbal je kontaktným športom, pri ktorom dochádza na ihrisku k množstvu osobných súbojov predovšetkým  o loptu. Okolo lopty „sa točí“ celá hra. Získať ho pod svoju kontrolu je prípustné jedine čistou hrou, bez použití násilí a hrubosti. Ak sa dotknem lopty rukou, je to chyba, a pokiaľ to rozhodca nevidí, priznám sa sám! Jedine tak som futbalistom hrajúcim fair play!

Fotbal je kontaktním sportem, při kterém dochází na hřišti k celé řadě osobních soubojů především o míč. Kolem míče „se točí“ celá hra. Získat ho pod svou kontrolu je přípustné jedině čistou hrou, bez použití násilí a hrubosti. Dotknu-li se míče rukou, je to chyba, a pokud to rozhodčí nevidí, přiznám se sám! Jedině tak jsem fotbalistou hrajícím fair play!

7. Nauč sa vyhrávať, ale i prehrávať

    Niet krásnejšieho okamžiku, keď skončí zápas, s ďalšími desiatimi kamarátmi som jeho víťazom, radujeme sa, kričíme, objímame sa. Náš súper smúti, niekedy kvapne i slzička. Radujem sa, ale zajtra to môže byť všetko inak a ja so svojim týmom budú porazený! Také sú nepísané pravidla futbalu. Vyhrať môže iba jedno družstvo (tím). Porážky vedú ale k veľkým víťazstvám, burcujú jedincov i tím k ešte väčšiemu tréningovému úsiliu a tímovej spolupráci.

Není krásnějšího okamžiku, když skončí zápas, s dalšími deseti kamarády jsem jeho vítězem, radujeme se, křičíme, objímáme se. Náš soupeř smutní, někdy ukápne i slzička. Raduji se, ale zítra to může být všechno jinak a já se svým týmem budu poraženým! Taková jsou nepsaná pravidla fotbalu. Vyhrát může jen jeden tým. Porážky vedou ale k velkým vítězstvím, burcují jedince i tým k ještě většímu tréninkovému úsilí a týmové spolupráci.

8. Na futbalovom trávniku rešpektuj autoritu – trénera, rozhodcu

    Od žiackeho veku sú malým futbalistom obliekajúcim dresy svojich klubov vštepované pravidla tejto hry. Rozhodca a jeho rozhodnutia musia byť preto rešpektované. Naplňovanie tejto skutočnosti je pracou predovšetkým trénerov. Preto ich slovo je pre mňa „sväté“. Tréner naviac dobre postaví moje družstvo, vymyslí taktiku, ktorá na súpera platí, vystrieda vhodne (trebárs i mňa) hráčov v priebehu hry. Môžu sa mu kedykoľvek a s čímkoľvek zveriť a poradiť sa s ním.

9. Nájdi si svoj futbalový vzor

    Každý chlapec, ktorý prepadne futbalu, chce byť raz Ronaldinhom a chce vedeť také kúsky ako Brazílčan Kaká. Áno, to je správna cesta na futbalový Olymp už od žiakov. Sleduj preto hru svojich idolov na vlastné očí, na televíznej obrazovke, prečítaj si, aká bola futbalová cesta týchto mimoriadnych hráčov k futbalovému majstrovstvu.

10. Odmenou ti bude reprezentačný dres (školy, klubu, štátu)

     Prvý pocit hrdosti reprezentanta sa dostaví, keď nastúpi za svoju triedu, školu, futbalový klub. Pre úspech svojich farieb urobím vždy čo najviac. Mojich schopností si všimne bezpochyby moje športové futbalové okolie. Svoj talent budem neskôr rozvíjať v stále lepších a slávnejších kluboch. Nebude to dlho trvať a budem nominovaný  do juniorské a neskôr seniorskej reprezentácie Slovenskej republiky. A kto vie, trebárs si raz vypočujem i nádherné tóny našej hymny.

 

Vítězslav LAVIČKA
trenér české reprezentace ČR "21"