Choď na obsah Choď na menu
 


SAP 11-02 Johan GRUYFF

23. 4. 2010

LEGENDY FUTBALU

Johan CRUYFF, futbalový Pytagoras

Ak je Holandsko krajinou ktorá dala svetu „totálny futbal,“ potom je Johan CRUYFF hráčom, ktorého môžme volať „totálnym futbalistom.“

CRUYFF bol jedným z hráčov, ktorí vzišli zo slávneho Ajaxu na konci šesťdesiatych rokov, aby sa začiatkom sedemdesiatych rokov stali pánmi futbalu v Európe. Johan Cruyff bol čoskoro po svojom vstupe na svetovú futbalovú scénu pasovaný do úlohy nástupcu futbalového kráľa, PELÉHO. Holanďania, priekopníci totálneho futbalu si rýchlo uvedomili, že objavili génia. Tento štýl hry nebol objavom sedemdesiatych rokov, bol známy už začiatkom päťdesiatych rokov 20. storočia, kedy bol zvaný „vír,“ alebo „kolotoč.“ Lenže Oranjes, na čele s Cruyffom na franforce roztrhali všetky zaužívané metodické teórie i klasické vnímanie futbalu. Totálny futbal vlastne znamenal, že v tíme mal každý hráč rovnakú váhu, podobné technické schopnosti, spôsob myslenia i psychickú odolnosť. Išlo iba o to, aby sa hráči v dôležitých činnostiach navzájom dokázali doplniť, resp. zastúpiť. Každý hráč mohol robiť čokoľvek. Obrancovia útočili, útočníci bránili. Cruyff hral v tomto systéme, na poste stredného útočníka. Lenže mohol sa vrátiť do stredu ihriska, aby sa zbavil brániaceho hráča a vyraziť dopredu po krídle. Dnes celkom bežná prax vo vrcholovom futbale, no vtedy pre ostatné futbalové krajiny, vec nepochopiteľná.

Johan CRUYFF sa narodil v Amsterdame 25. apríla 1947. Jeho matka pracovala na štadióne Ajaxu ako upratovačka. Keď mal Johan 12 rokov, presvedčila trénerov, ktorí robili nábor, aby jej syna vzali do žiackeho tímu Ajaxu.

Anglický tréner Vic Buckingham odporučil A tímu, aby si podpisom zmluvy zabezpečil vtedy 17-ročného Cruyffa. Onedlho Cruyff nastúpil k svojmu prvému ligovému zápasu, v ktorom skóroval. O dva roky neskôr už obliekal reprezentačný dres v prvom medzinárodnom zápase. Minútu pred koncom strelil gól, ktorý znamenal vyrovnanie na 2:2, proti legendárnemu tímu Maďarska.

V polovici šesťdesiatych rokov sa holandský futbal profesionalizoval a najväčšiu zásluhu na jeho rozkvete mal Rinus MICHELS, ktorý sa stal v roku 1964 trénerom Ajaxu Amsterdam. Počas siedmych rokov urobil z Ajaxu najlepší tím Európy. Do roku 1968 Ajax vyhral trikrát holandskú ligu a v následujúcom roku sa prebojoval do finále Európskeho pohára majstrov. V ňom Holanďania prehrali s milánskymi rosso-nerri 4:1, ale to len pilovali svoju hru, aby ju v blízkej budúcnosti priviedli k dokonalosti.

Športový novinár David MILLER veril, že Cruyff sa stane absolútnym lídrom Oranjes, pretože schopnosťami prevyšoval ostatných. Onačil ho za „Pytagorasa v kopačkách,“ pre jeho schopnosti v predvídaní, orientácii v priestore a pre „ideálne uhly jeho prihrávok,“ napísal: „Málokto z hráčov dokáže byť tak presný a fyzicky a mentálne vyrovnaný. A pozrite sa na to videnie a kontrolu v behu od jedného pokutového územia k druhému.“ Jedinou Cruyffovou slabinou bolo temperamentné správanie, najmä v počiatkoch jeho kariéry. V druhom reprezentačnom štarte hral proti tímu Československa a bol vylúčený. Vedenie holandského tímu ho suspendovalo na celý rok. Spoluhráči Cruyffa z Ajaxu hrali v reprezentácii, no už v tíme Ajaxu sa celkom zreteľne ukazovalo, kto je hviezda medzi hviezdami …

Ajax dosiahol druhé finále európskeho pohára v roku 1971. Vo finále sa Holanďania stretli so šampiónom gréckej ligy, Panathenaikos Atény. Ajax vyhral v pomere 2:0 a lietajúci Holanďan sa stal po prvý krát európskym futbalistom roka. Bol vôbec prvým hráčom z Holandska, ktorému sa to podarilo.

Časopis Soccer napísal: „Nielen, že Cruyff bez pomoci poslal vo finále talianske Internazionale domov, ale aj sám, ako jediný v zápase skóroval a výsledkom 2:0 zabezpečil Ajaxu ďalší triumf.“ Ajax zaradil do galérie svojich talentov a hviezd aj Johana NEESKENSA a Rudiho KROLLA. Vyhral majstrovstvá sveta klubov, keď porazil juhoamerické Independiente v pomere 4:1 a nezaváhal ani v európskom Superpohári, výhrou 6:3 nad Glasgow Rangers. V sedemdesiaton treťom bol Cruyff po druhý raz v Európe zvolený za futbalistu roka, ale na konci sezóny opustil Ajax a odišiel za svojim bývalým tránerom do katalánskeho klubu FC Barcelona. Keď prišiel, sezóna v Španielsku už prebiehala a Katalánci sa herne trápili. Obsadzovali spodné časti ligovej tabuľky. Cruyffov prínos bol neodňateľný. Barcelona vyhrala ligu a navyše porazila svojho najväčšieho rivala, Real Madrid na štadióne Santiaga Bernabeua, vysoko 5:0.

V roku 1974 sa uskutočnili Majstrovstvá sveta v Západnom Nemecku. Cruyff viedol Oranjes hrajúcich na absolútnom vrchole ich futbalovej histórie. Z hľadiska herného prejavu, kondície i predturnajových ambícií. V príprave sa zahriali víťazstvom 4:1 nad favorizovanou Argentínou. Vtedy každý pochopil, že ten rok bude v znamení holandského futbalu. Prvý zápas absolvovali s tímom Uruguaja, ktorý sa zameriaval na drastické bránenie a okopávania Johana Cruyffa. Márne. Holanďan hral príliš geniálne a účelovo, bol uvoľnený a napokon zinscenoval pohodlné víťazstvo 2:0. Potom tulipány utrápene remizovali zo Švédmi 0:0 a rozstrieľali Bulharov 4:0. Nasledovali víťazstvá proti Argentíne (4:0) a Východnému Nemecku (2:0).

Najťažšou skúškou bol semifinálový zápas proti Brazílii. Vtedajší obhajcovia titulu hrali útočný, elektrizujúci futbal. V prvom polčase Kanárikovia s veľkou pravidelnosťou okopávali a faulovali pri prienikoch Johana Neeskensa. V druhom polčase už doslova trpel.

Vďaka Cruyffovi prišla trpká odplata. Po spolupráci kapitána Oranjes s Neeskensom, Tulipány skórovali dvakrát a dostali sa do finále MS 1974.

Vďaka Cruyffovi prišla trpká odplata. Po spolupráci kapitána Oranjes s Neeskensom, Tulipány skórovali dvakrát a dostali sa do finále MS 1974.

Finále snov bolo súbojom dvoch hviezd, dvoch kapitánov. Na olypijskom štadióne v Mníchove sa stretli cisár Franz BECKENBAUER a knieža Johan CRUYFF. Na osobnú obranu Cruyffa bol pridelený Bertie VOGTS, ktorý zohral podobnú úlohu s Cruyffom pred rokmi na mládežníckych MS. Toto však bol úplne odlišný turnaj. Už v prvej minúte Cruyff Vogtsovi ušiel. Tomu predchádzalo 15 premyslených prihrávok, veľmi typických pre holandský herný štýl. Sledujete Vogtsa a máte pocit, že Cruyff je neviditeľný, pretože pri ňom nie je. Zrazu sa objavil v pokutovom území. Uli HOENESS ho drží a rozhodca píska penaltu – 1:0. Nemci sa ani poriadne nestihli dotknúť lopty a už prehrávali. Na domácej pôde – nezvyčajné. V ďalšej polhodine Oranjes veľa umenia neukázali, aj preto, že Vogts už bránil Cruyffa dôsledne. Nemci strelili dva góly. Prvý z penalty a druhý z kopačky Gerda MÜLLERA.

Nepochybne to bolo trpké sklamanie pre Holandsko, ktoré malo na šampionáte najtalentovanejší tím. Cruyff absolvoval jediné finále na MS, pretože pred MS 1978 v Argentíne predčasne ukončil reprezentačnú kariéru. Holanďania hrali opäť finále a opäť prehrali. Kapitán Tulipánov na MS ´74 bol tretí krát menovaný najlepším futbalistom na starom kontinente.

Johan Cruyff štartoval za Holandsko v 48 zápasoch a strelil 33 gólov. Svoju futbalovú kariéru zakončil v Ajaxu konkurenčnom tíme Fayenoord Rotterdam.

V súčasnosti je vo futbalovom svete uznávanou autoritou a trénerom s bohatými skúsenosťami z veľkých klubov ako Ajax či FC Barcelona. Pre svet a Holandsko znamená meno Cruyff veľa. Predstavuje prvú a najväčšiu legendu. Nasledovali ho ďalší, no nikto z nich nepreukázal toľko hernej krásy a talentu ako Johan Cruyff.